Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Türkiye Maarif Vakfı’nın Türkçe Öğretimi Çalışmaları

Türkiye Maarif Vakfı’nın Türkçe Öğretimi Çalışmaları

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Türkçe Öğretimi Programı ve Müfredat

Türkiye Maarif Vakfı, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (CEFR) esas alınarak Türkçe öğretimini yürütüyor. MEB onaylı “Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı” çerçevesinde akademisyenlerin ve kurumların katkısıyla zengin içerikli müfredat oluşturulmuştur.

Öğretmen Seçimi ve Eğitim Programı

Vakıf, Türkçe öğretmenlerini titizlikle seçerek Türkçe Öğretmeni Uyum ve Geliştirme Programı ile eğitir. Bu program kapsamında öğretmenler yurt dışında Maarif okullarında görev almaktadır.

Okul Düzeyleri ve Eğitim İçeriği

Vakıf, anaokulundan liseye kadar Türkçe öğretimine önem vererek seviyelendirilmiş ders kitapları ve yardımcı okuma kitapları geliştirmiştir. Uluslararası dil öğretimi standartlarına uygun zengin içerikli eğitim sunmaktadır.

Ulusal ve Uluslararası Hedefler

TMV, Türkçe diline ve kültürüne doğru şekilde tanıtarak dünya genelinde 53 ülkede 467 okulda 53 bin öğrenciye Türkçe öğretmektedir. Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye’nin eğitim ve kültür diplomasisine yatırım yaparak Türkçe öğretimini ülkenin geleceği için kritik görmektedir.

Üniversitelerle İşbirliği ve Çalışmalar

Vakıf, Türkiye Çalışmaları Merkezleri aracılığıyla Türkiye araştırmaları ve Türkçe öğretimi faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Avrupa’daki Türk çocuklarına yönelik çalışmalar kapsamında Avrupa Eğitim Merkezleri açmıştır.

Uluslararası İki Dilli Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Çalıştayı

Türkiye Maarif Vakfı ve Türk-Alman Üniversitesi, çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak uluslararası düzeyde “İki Dilli Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Çalıştayı” düzenlemiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir