Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tesla, Elektrikli Araç Fiyatlarında İndirime Gidiyor

Tesla, Elektrikli Araç Fiyatlarında İndirime Gidiyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Tesla, Çin ve Avrupa’da Fiyat İndirimi Yapıyor

Elektrikli araç satışlarının düştüğü ve Çinli otomobil üreticileriyle rekabetin arttığı bir dönemde Tesla, fiyat indirimleriyle dikkat çekiyor. Şirket, Model 3’ün başlangıç fiyatını Çin’de 14 bin yuan, yani yaklaşık 1932 dolar, düşürerek 231 bin 900 yuan seviyesine indirdi. Aynı şekilde Almanya’da arkadan itişli Model 3’ün fiyatını da 42 bin 990 eurodan 40 bin 990 euroya çekti.

ABD’de de İndirimler Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise Tesla, Model Y, Model X ve Model S araçlarının fiyatlarında 2 bin dolarlık indirim yaparak müşterilerine cazip fırsatlar sunmaya devam ediyor. Şirketin ABD dışında da Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da fiyat indirimlerine gittiği belirtiliyor.

Satışlarda İlk Kez Düşüş Yaşandı

Tesla’nın nisan ayında açıkladığı 2024’ün ilk çeyreğine dair verilere göre, şirketin otomobil teslimatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 gerileyerek 2020’den bu yana yıllık bazda ilk düşüşü yaşadı. 2024’ün ilk çeyreğinde 386 bin 810 araç teslim eden Tesla, piyasa beklentilerinin altında kalarak düşüş kaydetti.

Geçen yılın aynı döneminde 422 bin 875 araç teslimatı gerçekleştiren şirket, satışlardaki bu düşüşü yeni fiyat politikaları ile dengelemeye çalışıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir