Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rekabet Kurulu, Şişecam ve Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti. Hakkında Soruşturma Açtı

Rekabet Kurulu, Şişecam ve Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti. Hakkında Soruşturma Açtı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Çevre Taahhütleri ve Yatay İhaleler İncelemesi

Rekabet Kurulu, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ, Şişecam Çevre Sistemleri AŞ’ye çevre taahhütlerine aykırı davranmış olabileceği, Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ye ise yatay nitelikli ihaleler gerçekleştirmiş olabileceği şüphesiyle soruşturma açılmasına karar verdi.

Şişecam ve Çevre Sistemleri Hakkında Soruşturma

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ve iştiraki Şişecam Çevre Sistemleri AŞ’nin cam geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren teşebbüsleri zorlaştırdığı iddiasına yönelik olarak Kurul, 2021 yılında ön araştırma yapmış ve Şişecam Ekonomik Bütünlüğü tarafından sunulan taahhütler incelenmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde Kurul, Şişecam ve çevre sistemleri hakkında soruşturma açılmasına karar vermiştir.

Rekabetin Korunması Amacıyla Soruşturma Kararı

Yapılan incelemelerde, çevre sistemleri ve Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin, cam kırığı fiyatlarını birlikte tespit etmek, rekabeti kısıtlama amacı taşıyan bölge ve müşteri paylaşımı yapmak gibi faaliyetlerde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla doğrudan soruşturma açılmasına karar verilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir