Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İrlanda Başbakanı Simon Harris’ten İsrail’in Refah’a Yönelik Saldırılarına Tepki

İrlanda Başbakanı Simon Harris’ten İsrail’in Refah’a Yönelik Saldırılarına Tepki

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

İrlanda Başbakanı Simon Harris, İsrail’in Refah’a Yönelik Saldırılarını Kınadı

İrlanda Başbakanı Simon Harris, Wicklow bölgesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İsrail’in Refah’a yönelik devam eden saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Harris, İsrail’in Refah’taki saldırılarının kınanması gerektiğini belirterek, saldırıların bölgedeki insani felaket açısından durumu daha da kötüleştireceği uyarısında bulundu.

UAD Kararı ve İsrail’in Saldırıları

Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını derhal durdurmasına hükmettiği kararına atıfta bulunan Harris, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Refah’a yönelik saldırılardan derhal vazgeçerek UAD’nin kararına uyması gerektiğini vurguladı. Harris, İsrail’in bu saldırılarla uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini ifade etti.

İrlanda’nın Tutumu ve Büyükelçiye Yapılan Muamele

Harris, İrlanda’nın Filistin devletini tanıma kararı aldığını ve bu kararın iki devletli çözüm umudunu canlı tutmak amacıyla alındığını belirtti. Aynı zamanda İsrail’deki İrlanda Büyükelçisi Sonya McGuinness’in maruz kaldığı muameleyi kesinlikle kabul edilemez olarak değerlendirdi. İrlanda Başbakanı, büyükelçilere yapılan muamelelerin normal diplomatik uygulama olmadığını vurgulayarak, İsrail hükümetine bu durumun kabul edilemez olduğunu ilettiklerini ifade etti.

Filistin Devletinin Tanınması

İspanya, Norveç ve İrlanda’nın Filistin’i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanıyacaklarını duyurmuştu. İsrailli yetkililerin bu karara misilleme olarak üç ülkenin büyükelçilerine yönelik tepkileri ise uluslararası alanda gerginliğe neden olmuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir