Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Esen Ermiş Ertürk Değerlendirmelerde Bulundu

Esen Ermiş Ertürk Değerlendirmelerde Bulundu

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

 

Esen Ermiş Ertürk sahada siyaset yapmış ve akademik eğitimini almış nadir insanlardan.Ayrıca iş insanı olarak  reel sektörü ve sorunlarını yakından bilen bir isim. Halkımızın içinde bulunduğu duruma küreselden başlayarak kısa bir özet geçerken. AŞ VE İŞ EN ÖNEMLİ KONU diyerek sözlerine başladı.

 

İnsani ve ekonomik refah açısından pandemilerin önlenmesi ve kontrol altına alınması konusunda dünyanın ne kadar hazırlıksız olduğunu rakamlarla görebilirsiniz . Bugüne kadar, COVID-19 dünyada   2,5 milyondan fazla insanın hayatına mal oldu

 

Dünya şu anda acil finansman sorunlarını öncelikle ele almak zorunda, ancak liderler bundan sonra ne olacağını ,kabul edilebilir minimum hazırlık standardını neyin oluşturduğunu çözmeye çalışıyor

 

Türkiye’nin durumuna bakacak olursak OECD Raporunda” Türkiye, büyük ölçüde 2020’nin ikinci yarısındaki hızlı toparlanmayı yansıtan önemli bir istisnadır.” ifadesi yer alıyor.

 

2021 yılında Türkiye, GsyİH büyüme puan tablosunda yüzde 5,9 ile abd’den sonra dördüncü sırada yer aldı. Ülkenin GsyİH büyüme seviyesi de yüzde 5,6 olan dünyadakinden daha yüksek.

 

Tabi reel sektörün durumunu düzeltmeye yönelik reform adımlarının etkilerini de bekleyip görmeliyiz. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı reformlarda yer alan kurulması gereken komisyon ve yapılması gereken düzenlemeler işsizlik, enflasyon gibi tabana yayılan bir toparlanmayı sağlarsa Covid 19’un ekonomik etkilerini beklenenden daha hızlı atlatabiliriz ve dünyadan pozitif ayrışabiliriz. Yabancı yatırımcımın Türkiye’ye sadece yüksek faiz için geldiğini iddia edenler yanılıyor. Lojistik açıdan ve sanayi alt yapısıyla nüfusu ve üretim kapasitesiyle Türkiye gelecekte hakettiğ yeri alacaktır.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir