Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Doğu Karadeniz Bölgesinden 19 Ülkeye Türk Somonu İhracatı Rekor Kırdı

Doğu Karadeniz Bölgesinden 19 Ülkeye Türk Somonu İhracatı Rekor Kırdı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Yüksek Miktar, Yüksek Değer

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, bölgeden 19 ülkeye 12 bin 633 ton Türk somonu ihracatı gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu ihracattan elde edilen gelir ise 67 milyon 125 bin 19 dolar olarak kaydedildi. Kalyoncu, geçen senenin aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 86, değer bazında ise yüzde 45 artış sağlandığını belirtti.

Rusya Federasyonu Öncü Konumda

Kalyoncu, Türk somonu ihracatında Rusya Federasyonu’nun başı çektiğini vurgulayarak, bu ülkeye 42 milyon 640 bin 594 dolarlık somon ihracatı yapıldığını belirtti. Vietnam ve Beyaz Rusya ise en fazla dış satım yapılan diğer ülkeler oldu.

Trabzon Önemli Rol Oynuyor

Trabzon’un bölge ihracatındaki rolüne de değinen Kalyoncu, 41 milyon 626 bin 727 dolarlık kısmının Trabzon’dan gerçekleştirildiğini söyledi. Trabzon’dan gerçekleştirilen somon ihracatının da geçen yıla göre miktarda yüzde 62, değerde ise yüzde 28 artış gösterdiğini dile getirdi. Kalyoncu, Türk somonu ihracatının yıla güzel bir başlangıç yaptığını ve ihracatın katlanarak artacağına inandıklarını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir