Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Zafer değil, hezimet

Zafer değil, hezimet

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0

BERKAY SAĞOL

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan ve yolcu garantisi verilen köprü, otoyol ile havalimanlarının kamuya olan yükü her geçen yıl daha fazla artıyor. Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere 2012’de hizmete açılan Zafer Havalimanı, bu modelin en çarpıcı örneklerinden biri haline geldi.

Covid-19 salgını nedeniyle Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nda uçuşlar geçen yıl 23 Mart’ta durduruldu. 2020 için toplam 1 milyon 279 bin 352 yolcu garantisi verilmesine karşılık havalimanını sadece 7 bin 429 yolcu kullandı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 5 Mayıs’ta Zafer Havalimanı’ndan haftada dört gün İstanbul’a uçuşların başlayacağını duyurdu. Böylece Zafer Havalimanı’ndan yaklaşık 14 ay sonra ilk uçuş gerçekleştirilmiş olacak.

YALNIZCA YÜZDE 8

Bu yıl havalimanında garanti edilen yolcu sayısı 40 bin kişi arttı ve sayı 1 milyon 317 bin 733 yolcu oldu. En büyük yolcu uçağı olan Airbus A 380’nin toplam 800 yolcu kapasitesi bulunuyor. Zafer Havalimanı’ndan yapılacak olan uçuşlarda söz konusu uçak kullanılsa ve her uçuş tam dolu olsa bile, yılsonuna kadar toplam 102 bin 400 kişi havalimanından yararlanmış olacak. Böylece garanti edilen yolcu sayısının yalnızca yüzde 8’i karşılanmış oluyor.

AKP’NİN PLANSIZLIĞI

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “2021 yılı için garanti edilen yolcu sayısı olan 1 milyon 317 bin 733 kişinin tamamen tutturulması için, Zafer Havalimanı’nda bir haftada 25 bin 271 yolcu uçması gerekiyor. Haftada 4 gün uçuş olacağı üzerinden hesaplarsak, her gün tek bir uçakta en 6 bin 317 yolcunun uçması gerekiyor. Bu da imkânsız bir sayı. Bir kez daha AKP’nin öngörüzlüğünün, plansızlığının görmüş oluyoruz” dedi.

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin çalışmasına göre Hazine; 29 yıl 11 aylık işletme süresinde, Zafer Havalimanı için IC İçtaş şirketine 205 milyon 281 bin 118 avro garanti bedeli ödeyecek. 2020’de havalimanını işleten IC İçtaş şirketine, olmayan yolcular için 6 milyon 738 bin avro ödendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir