Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Gıda İhracatı İlk Çeyrekte 1 Milyar Doların Üzerinde

Türkiye Gıda İhracatı İlk Çeyrekte 1 Milyar Doların Üzerinde

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Irak ve ABD En Fazla İhracat Yapılan Pazarlar

Türkiye Gıda İhracatçıları, ilk çeyrekte her ay 1 milyar doları aşan ihracat rakamlarına ulaştı. Ramazan Bayramı dolayısıyla eksik iş günüyle hesaplanan nisan ayında 884 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirildi.

Bisküvi-Pasta, Buğday Unu ve Şeker En Fazla İhracat Edilen Ürünler

Nisanda en fazla ihracat yapılan pazar olan Irak’tan elde edilen gelir yüzde 15,6 arttı. ABD ise yüzde 15,2’lik bir gerileme yaşayarak ikinci sırada yer aldı. Bisküvi-pasta, buğday unu ile şeker ve şeker mamulleri en çok ihraç edilen ürünler oldu.

Gıda Fiyatlarındaki Dalgalanmalar Küresel Piyasaları Etkiliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, jeopolitik riskler ve iklim felaketlerinin etkisiyle gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların küresel gıda tedarikçileri için sıkıntı oluşturduğunu belirtti. Ancak, Tiryakioğlu, yılın ikinci yarısına daha iyimser bakış açısıyla devam ettiklerini ifade etti.

Tiryakioğlu, Türkiye’nin tarım politikalarının verimini artırarak buğday üretiminde sürdürülebilirliği sağladığını ve gelişmelerin olumlu yönde devam edeceğini vurguladı.

Ulusal ve Uluslararası Tanıtım Çalışmaları Devam Ediyor

Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye Gıda İhracatçıları markası altında yapılan tanıtım çalışmalarının Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Asya ve Uzak Doğu bölgelerinde gerçekleştirildiğini belirtti. Ticaret Bakanlığı ile işbirliği içinde uluslararası çalışmaların sürdürüleceğini dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir