Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türkiye, Canlı Vericili Organ Naklinde Dünya Lideri!

Türkiye, Canlı Vericili Organ Naklinde Dünya Lideri!

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Türkiye Organ Nakli Alanında Dünya Rekorları Kırıyor

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Başkanı Nilgün Bilal, Türkiye’nin canlı vericili organ nakli alanında dünya lideri olduğunu açıkladı.

Bilal, Türkiye’nin organ nakli konusunda sahip olduğu altyapı, tecrübe ve yetenekli ekipler sayesinde rekorlar kırdığını belirtti. Aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü olan Bilal, Türkiye’nin her türlü organ ve doku naklinin yapıldığı özel bir merkez olduğunu söyledi.

Salgın ve Depremler Organ Bağışlarını Etkiliyor

Bilal, pandemi ve depremlerin organ bağışlarının düşmesine neden olduğunu ifade etti. Organ nakli bekleyen hastaların sayısının artmasına rağmen bağışlanan organ sayılarının azaldığını belirten Bilal, Türkiye’nin canlı vericili nakillerde dünya rekorunu üç yıldır elinde tuttuğunu söyledi.

“Üç yıldır dünyada canlı vericiden yapılan böbrek ve karaciğer nakillerinde dünya birincisiyiz. Bu çok büyük bir tecrübe, altyapı ve yetenekli ekiplerin başarısı. Tüm ülkenin başarısı.”

Organ Bağışında Farkındalık Yaratma İhtiyacı

Başarılı organ nakilleri için toplumda organ bağışı farkındalığına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Bilal, organ nakli için sadece canlı vericilerin değil, beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organlarının da kullanılması gerektiğini söyledi.

Bilal, organ bağışının dinen, vicdanen ve insani anlamda yapılabilecek en büyük iyilik olduğunu belirtti. Organ nakli merkezlerinde binlerce yetişmiş doktor, cerrah ve nörologun bulunduğunu ve Sağlık Bakanlığı’nın güçlü bir ulusal koordinasyon sistemine sahip olduğunu ifade etti.

“İzin Ver Yaşasın” İsimli İyilik Hareketi

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği olarak “İzin Ver Yaşasın” adlı bir toplumsal iyilik hareketi başlattıklarını dile getiren Bilal, herkesin organ bağışında bulunabileceğini ve bu sayede başka insanlara hayat verebileceğini söyledi. Organ bağışının vasiyet edilmesinin önemine değinen Bilal, herkesi organ bağışı konusunda farkındalık yaratmaya davet etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir