Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’ndan Deprem Paneli

TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’ndan Deprem Paneli

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Bilim ve Mühendislik Dünyasından Önemli İsimler Panelde Buluştu

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ‘Deprem’ konulu panel düzenledi. Panelde Bilim Akademisi üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür ile Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu gibi önemli isimler konuşma yaptı.

Depreme Karşı Alınması Gereken Önlemler Konuşuldu

Prof. Dr. Naci Görür, ‘Mardin’in depremselliği ve deprem dirençli Mardin’ konularına değinirken, Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise ‘Şubat 2023 depreminde ortaya çıkan hatalarımızın ne olduğunu ve ne yapmalıyız’ı anlamak başlıklı konuşmalar yaptı. Panelde depreme karşı dirençli binaların yapılması gerekliliği vurgulandı.

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı’ndan Teşekkür

Panele katılan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu’na katılımlarından dolayı teşekkür etti. Türk, depreme karşı alınacak önlemlerin önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür: “Deprem Dünyanın Nabzıdır”

Panelde konuşan Prof. Dr. Naci Görür, depreme karşı alınacak önlemler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Görür, “Bu ülkede çakılan her çivinin gözetim ve denetimi sizin boynunuzun borcudur. Deprem biterse, hepimiz biteriz. Dünya yaşamaz, ölü bir gezegen haline gelir. Deprem, dünyanın nabzıdır, kalp atışıdır” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür: “Rant Uğruna Tarihi Gölgelememek Lazım”

Panelin ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, Mardin’in tarihi dokusuna vurgu yaparak, “Mardin gibi bir yeri geleceğe taşımak gerekiyor. Elbette ki binalar yapılacaktır. Fakat hangi binanın nereye yapılacağının bilimin karar vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu: “Tarihi Yapıların Gözden Geçirilmesi Gerekiyor”

Panelde konuşan Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu, tarihi yapıların zamanla depreme karşı zayıfladığını belirterek, yapıların gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Bedirhanoğlu, yapıların zemin durumuna göre değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir