Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Tel Aviv’in Stratejisi ve Refah Kentine Yönelik Operasyon Planları

Tel Aviv’in Stratejisi ve Refah Kentine Yönelik Operasyon Planları

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

İsrail’in Gazze Stratejisi

İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Refah kentine kara harekâtı düzenlemeye hazırlandığı ve altı ila sekiz hafta daha tam kapsamlı askeri operasyonlarını sürdürmeyi planladığı belirtildi.

Yapılan Açıklamalar

İki İsrailli yetkili ve iki bölge yetkilisi, Hamas’ın geri kalan imkanlarına zarar vererek hedefli hava saldırıları ve özel ekip operasyonları düzenleneceğini açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas militanlarını hedef alan operasyonlar planladıklarını, sivil ölümlerini önlemek için olağanüstü tedbirler aldıklarını belirtti.

Uluslararası Endişeler

Dünya liderleri, Refah operasyonunun insani krize yol açabileceğinden endişe duyuyor. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya güvenilir ve uygulanabilir bir plan olmadan askeri operasyona başlanmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Hamas’ın Durumu

Hamas yetkilileri ise savaşmaya devam edeceklerini ve Refah kenti ile Gazze’nin merkezinde uzun bir savaşa hazır olduklarını belirtti. İsrail’in 12 bin Hamas savaşçısını öldürdüğü açıklandı ancak Hamas, hala ayakta ve savaşmaya devam ediyor.

Refah Kenti ve Son Durum

Gazze’deki çatışmaların ardından 2,3 milyon kişinin yüzde 85’inden fazlasının evsiz kaldığı ve çoğunun Refah kentine sığındığı belirtildi. Refah’ta yaşayan insanlar, İsrail’in bölgeye saldırması durumunda büyük bir felaket yaşanacağından endişe ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir