Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan ve Kazakistan Ziyaretlerini Değerlendirdi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan ve Kazakistan Ziyaretlerini Değerlendirdi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Kurtulmuş, Özbekistan ve Kazakistan Ziyaretinden Memnun

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan ve Kazakistan ziyaretleri sonrasında uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kazakistan Meclisi Başkanı Yerlan Koşanov ve Kazakistan Senatosu Başkanı Maulen Aşimbayev ile verimli görüşmeler yaptığını belirten Kurtulmuş, iki ülke arasındaki işbirliği ve Türk Devletleri Teşkilatı faaliyetlerinin ele alındığını aktardı.

Anlaşmalar ve İşbirliği Görüşüldü

Özbekistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Ali Meclisi Yasama Meclisi Başkanı Nurdincan İsmailov ve Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzile Narbayeva ile görüştüğünü hatırlatan Kurtulmuş, Türk dünyasının gelişen şartları değerlendirme gerekliliğine vurgu yaptı. Türk dünyasının ortak projeleriyle gelişme potansiyeline ulaşacağını belirten Kurtulmuş, bu işbirliğinin dünya barışına fırsat oluşturacağını vurguladı.

Barış ve Adalet İçin Çalışmalar

Kurtulmuş, dünyada adaletli ve kalıcı barışın kurulması gerektiğine vurgu yaparak, hiçbir ülkenin diğerlerinden üstün olmadığını söyledi. Kurtulmuş, barışı zedeleyen hiyerarşik yapıların önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Filistin ve İsrail Konusundaki Görüşler

Gazze’deki saldırıları uluslararası platformlarda gündeme getirdiğini belirten Kurtulmuş, İsrail’in yaşanan olaylar karşısında dünya genelinde desteksiz kaldığını ifade etti. İsrail’in uluslararası hukuku yok saydığını belirten Kurtulmuş, Filistin ve İsrail için yeni bir dönemin başladığını ve uluslararası vicdanın bu sürece destek verdiğini aktardı.

Yeni Anayasa ve Toplumsal Uzlaşma

Kurtulmuş, Türkiye’de yeni anayasa yapma iradesi hakkında açıklamalarda bulunarak, farklı görüşlerin uzlaştırılması gerektiğini vurguladı. Siyasi partiler arasında toplumsal uzlaşmanın yeni anayasa sürecine katkı sağlayacağını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir