Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Başıboş Köpek Sorununun Çözümü İçin Uzmanların Önerileri Değerli

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Başıboş Köpek Sorununun Çözümü İçin Uzmanların Önerileri Değerli

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Bakan Yumaklı: Sorunun Temelinde Sorumluluk Alacak Bir Kişi veya Kurumun Olmaması Yatıyor

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sahipsiz köpeklerin sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması olduğunu vurguladı.

Başıboş Köpek Sayısı 4 Milyona Yakın

Bakan Yumaklı, açıklamasında başıboş köpek sayısının 4 milyona yakın olduğu tahmin edildiğini belirtti. Yerel yönetimlerin, bu hayvanların sürekli yer değiştirmesi ve doğum yapabilme özellikleri sebebiyle sağlıklı kayıt tutamadığını ve net bir sayının belirlenemediğini dile getirdi.

Kısırlaştırma İle Kontrol Altına Alınabilir

Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi için bir senede toplam sayının yüzde 70’inin kısırlaştırılması gerektiğini belirten Bakan Yumaklı, son 5 yılda bu hedefin çok gerisinde kalındığını ifade etti. Ülkenin kuduz riskinin yüksek risk kategorisinde olduğunu belirten Bakan, bu durumun uluslararası seyahat uyarılarına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Kuduz Riskli Temas Sayısında Ciddi Artış

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısının ortalama 267 bin olduğunu, ancak 2023 yılında bu sayının iki katına yakın artarak 438 bine ulaştığını paylaşan Bakan Yumaklı, bu durumun insan hayatı ve sağlığı açısından endişe verici olduğunu vurguladı.

Çözüm İçin Toplumun ve Uzmanların Katkısı Hayati Önem Taşıyor

Son 5 yılda hayvana çarpma sonucu gerçekleşen trafik kazalarında 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakasının kayıtlara geçtiğini belirten Bakan Yumaklı, konuyla ilgili yapılan tartışma, görüş ve önerilerin doğru çözüme ulaşmak için son derece değerli olduğunu ifade etti. Uzmanların ve vatandaşların desteğiyle bu sorunun üstesinden gelinebileceğine inandığını sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir