Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Surp Giragos Kilisesi’nde Restorasyon Çalışmaları Başlatıldı

Surp Giragos Kilisesi’nde Restorasyon Çalışmaları Başlatıldı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Ermeni Kilisesi’nde Tarihi Restorasyon Programı

‘Alipaşa Mahallesi’nde cemaati bulunmadığı için zamanla tahrip olan ve 6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremlerde de hasar gören Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde restorasyon çalışmaları başlatıldı. Kilisenin mülkiyeti Vakıf tarafından sahiplenildi.

Türkiye Ermenileri Patriği Kiliseyi Ziyaret Etti

Programa katılan Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, tarihi kilisede incelemede bulunarak dua etti. Kilisenin önemi ve tarihi hakkında bilgiler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Valilik Restorasyona Destek Veriyor

Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, kilisenin uzun süredir bakımsız olduğunu belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile valiliğin restorasyon için destek vereceğini açıkladı. 5 milyon liralık hibe desteği ile restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin Geleceği

Kilisenin 500 yılı aşkın süredir var olduğuna dikkat çeken Maşalyan, kilisenin terk edilmesinin üzücü bir durum olduğunu belirtti. Yapılacak çalışmalarla kilisenin eski ihtişamına kavuşacağını ve çevresinde misafirhaneler, konferans salonu, papazevi ve atölyelerin yapılacağını sözlerine ekledi. Ergün Ayık da restorasyonun ardından kilise alanında yapılacak yeni yapılar hakkında bilgi verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir