Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Samsun Tarım ve Orman Müdürü: Amerikan Beyaz Kelebeği Bitkilere Zarar Veriyor

Samsun Tarım ve Orman Müdürü: Amerikan Beyaz Kelebeği Bitkilere Zarar Veriyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Amerikan beyaz kelebeğinin bitkilere zararlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Fındık ve Diğer Bitkilere Zarar Veriyor

İbrahim Sağlam, Amerikan beyaz kelebeğinin fındık başta olmak üzere elma, armut, erik, kiraz, kavak, dut, akçaağaç ve ceviz gibi bitkilere zarar verdiğini belirtti.

Zararlar ve Ekonomik Kayıplar

Sağlam, Amerikan beyaz kelebeğinin bitkinin kök, dal, meyve ve yapraklarına zarar vererek verim kaybına neden olduğunu vurgulayarak, “Üreticiler tarafından tırtıl olarak bilinen bu zararlı, bazı yıllarda ekonomik kayıplara neden olabilmektedir.” dedi.

Mücadele Yöntemleri

Amerikan beyaz kelebeğiyle mücadelede mekanik yöntemlerin öncelikli olduğunu belirten Sağlam, yumurta paketlerinin toplanması, larva kümelerinin uzaklaştırılması ve tuzak bantların kullanılmasının önemine değindi.

Doğal Dengeyi Bozmamak

Popülasyonun yüksek olduğu yıllarda kimyasal mücadele yapılması gerektiğini vurgulayan Sağlam, doğal düşmanlara en az zarar veren ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Üreticilere Uyarı

Sağlam, fındık üreticilerine bahçelerini sık aralıklarla kontrol etmeleri ve larva kümeleri görüldüğünde mücadeleye başlamaları çağrısında bulunarak, ilaç uygulamalarının ruhsatlı ürünlerle yapılması gerektiğini hatırlattı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir