Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Rus Ordusunun Faaliyetleri

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Rus Ordusunun Faaliyetleri

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Yapılan Açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askeri güçlerinin Ukrayna’da devam eden faaliyetlerine dair bilgi verdi. Kuzey Kuvvetleri Grubu’na bağlı birliklerin Harkiv bölgesinde Gatişçe, Krasnoye, Morohovets ve Oleynikovo yerleşim birimlerini kurtardığı belirtildi.

Ukrayna Hava Kuvvetlerine Ait Araçların Vurulması

Açıklamada, Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 4 “Mi-24” ve “Mi-8” tipi savaş helikopteri, “Mig-29” tipi savaş uçağı ile 36 İnsansız Hava Aracının (İHA) vurulduğu aktarıldı. **Ukrayna ordusuna ait 595 uçak, 274 helikopter, 23 bin 987 İHA, 516 hava savunma füze sistemi, 15 bin 992 tank ve zırhlı araç, 1290 çok namlulu roketatar, 9 bin 526 obüs ve havan topu ile 21 bin 634 özel askeri araçın** imha edildiği bildirildi.

Ukrayna’nın Belgorod’a Saldırısı

Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna’nın Belgorod kentine yönelik “terör” saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Saldırının “Toçka-U” füze sistemi ile “Vampir” ve “Olha” çok namlulu roketatarlar ile gerçekleştirildiği belirtildi.

Olayın Sonuçları ve Karşılığı

Saldırı sonucunda 6 Toçka-U füzesi, 4 Vampir topu ile 2 Olha topunun Rus hava savunma sistemleri tarafından yok edildi. Enkaz altında 5 kişinin cesedine ulaşıldı. **Putin**, Belgorod’daki durumla ilgili bilgilendirilerek gerekli talimatları verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kiev yönetimi ile Batı’nın saldırı arkasında olduğunu belirtti. Kremlim Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Kiev yönetimini “barbarca füze saldırısı” düzenlemekle suçladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir