Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Rusya, Moskova’ya düzenlenen büyük ölçekli insansız hava aracı saldırısından Ukrayna’yı sorumlu tuttu – POLITICO

Rusya, Moskova’ya düzenlenen büyük ölçekli insansız hava aracı saldırısından Ukrayna’yı sorumlu tuttu – POLITICO

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Rusya savunma bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’yı sorumlu olmakla suçlayarak, Kiev’de günlerce süren yoğun ateşin ardından Salı sabahı bir insansız hava aracı saldırısıyla Moskova’nın hedef alındığını söyledi.

“Saldırı sekiz mürettebatsız uçağı içeriyordu. Savunma Bakanlığı, olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirerek yaptığı açıklamada, tüm düşman insansız hava araçlarının düşürüldüğünü söyledi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, insansız hava aracı saldırısının “birkaç binada hafif hasara” neden olduğunu belirterek, saldırıda kimsenin “ciddi şekilde yaralanmadığını” da sözlerine ekledi. İddia edilen saldırı, Ukrayna sınırında üç gün süren ağır Rus insansız hava aracı ve roket saldırılarının ardından geldi.

Rusya, Ukrayna’yı Rus topraklarına hava saldırıları düzenlemekle ilk kez suçlamıyor.

Bu ayın başlarında Moskova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Kremlin’de hafif hasara neden olan bir insansız hava aracı saldırısında suikast girişiminin arkasında Kiev’in olduğunu iddia etmişti.

Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, sadece “Putin’e veya Moskova’ya saldırmıyoruz. Kendi bölgemizde savaşıyoruz. Köylerimizi ve şehirlerimizi savunuyoruz.”

Ukraynalı yetkililer haftalardır, güçlerinin ülkenin doğusundaki işgal altındaki toprakları geri almak için yakında bir karşı saldırıya hazırlandıklarını ima ediyor. Kiev silahlı kuvvetlerinin, Moskova’nın lojistiğini vurmak ve savaş açma çabalarını baltalamak için tasarlanmış “şekillendirme operasyonları” yürüttüğü bildirildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir