Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Rusya, Kırım deniz üssünü korumak için yunus devriyelerini artırıyor – POLITICO

Rusya, Kırım deniz üssünü korumak için yunus devriyelerini artırıyor – POLITICO

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

İstihbarat raporlarına göre Rus Donanması, Karadeniz’deki ana askeri üssünü korumak için kullandığı eğitimli yunus sayısını artırıyor.

Hayvanlar, Rus işgali altındaki Kırım’daki Sivastopol limanının girişini koruyor ve muhtemelen İngiliz askeri istihbaratı “düşman dalgıçlarına karşı koymayı” amaçlıyor. söz konusu Cuma.

Raporda, son haftalarda, “görüntüler, büyük olasılıkla şişe burunlu yunusları içeren, limandaki yüzen memeli ağıllarının neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor” diyor.

Eğitimli hayvanlar, onlarca yıldır ordu veya istihbarat teşkilatları tarafından belirli görevleri yerine getirmek için kullanılmaktadır. Örneğin son yıllarda İskandinav kıyılarında birkaç kez görülen bir Beluga balinasının Rus ordusu tarafından eğitilmiş bir casus olduğuna inanılıyor.

Rusya’nın Karadeniz filosu, Kremlin’in Şubat 2022’de Ukrayna’yı tam kapsamlı işgalinin başlamasından bu yana çok sayıda insansız hava aracı saldırısının hedefi oldu.

Nisan ayında, Sivastopol’da konuşlanmış Rus gemileri “üç insansız yüksek sürat teknesi” ile düzenlenen bir saldırıyla vuruldu ve birkaç gün sonra aynı şehirdeki bir yakıt deposu bir insansız hava aracı saldırısıyla vuruldu – bu da Moskova’nın bir sıkılaştırma açıklaması yapmasına neden oldu. Geçen ay Sivastopol deniz üssünde güvenlik önlemleri alındı.

Ukrayna, Rusya tarafından bu saldırılardan sorumlu olmakla suçlanmış, ancak sorumluluğu üstlenmekten kaçınmıştır.

Rusya, 2014 yılında Kırım yarımadasını yasadışı bir şekilde ilhak etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir