Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Prof. Dr. Aydan Ercan: “Kadınlar Obeziteden Daha Fazla Etkileniyor”

Prof. Dr. Aydan Ercan: “Kadınlar Obeziteden Daha Fazla Etkileniyor”

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Obezite Türkiye’de ve Dünya Genelinde Artış Gösteriyor

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydan Ercan, Türkiye’de kadınların erkeklere göre obeziteden daha fazla etkilendiğini belirtti. Ercan, 4 Mart Obezite Günü dolayısıyla günümüzde obezitenin her yaş grubunu etkilediğini söyledi.

Obezite Metabolik Sorunlara Yol Açıyor

Ercan, Dünya Sağlık Örgütü’nün obeziteyi küresel bir salgın olarak tanımladığını belirterek, dünyada obezite oranının yüzde 20’nin üzerine çıktığını ifade etti. Türkiye’de ise nüfusun yüzde 17’sinin obez olduğu tespit edilmiştir. Kadınların yüzde 20,9’unun, erkeklerin ise yüzde 13,7’sinin obez olduğu belirlenmiştir.

Sağlıklı Beslenme ve Hareket Önemli

Prof. Dr. Ercan, obezitenin sadece estetik bir sorun olmadığını, aynı zamanda karmaşık bir kronik hastalık olduğunu vurgulayarak hareketsizliğin obezitenin ana faktörlerinden biri olduğunu söyledi. Obezitenin kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, bazı kanser türleri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekti.

Ercan, obeziteyle mücadelede sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ve düzenli fiziksel aktivitenin önemine değinerek, obezitenin üstesinden gelmenin ilk adımlarının enerji alımını azaltmak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek ve fiziksel aktiviteyi artırmak olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir