Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. “Poor Things” Filmi Türkiye’de Vizyona Girdi

“Poor Things” Filmi Türkiye’de Vizyona Girdi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Yorgos Lanthimos’un Yeni Filmi Sinefilleri Şaşırtıyor

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos imzalı ve 11 dalda Oscar’a aday gösterilen “Poor Things” filmi sonunda Türkiye’de vizyona girdi. Lanthimos’un “Lanetli Lanthimos Evreni” olarak adlandırılan gerçeküstü, tuhaf ve karanlık atmosferine alışkın olan sinefiller, bu filmde bol kahkahalı bir dil ile karşılaşıyorlar.

Toplumsal Sorulara Cevap Arayan Bir Film

Yönetmen Lanthimos, toplumsal kuralları sorgulayan ve zihinleri bulandıran filmleriyle tanınıyor. “Poor Things” de bu tarzı devam ettiriyor. Filmde, temel sorulara cevap arayan bir “bebek” karakteri üzerinden toplumsal kuralların sorgulanması konu alınıyor.

Bir Feminist Hikaye: Bella’nın Yolculuğu

Film, Mary Shelley’nin “Frankenstein’ın Gelini” adlı romanından esinlenilerek hazırlanmış bir feminist hikayeyi anlatıyor. Karakter Bella, kendi bedenini ve cinselliğini keşfetme yolculuğuna çıkıyor. Bu yolculukta, Emma Stone’un başarılı oyunculuğuyla da desteklenen Bella’nın cesareti ve özgürlüğü ön plana çıkıyor.

Tuhaf Bir Atmosfer ve Renkli Mekanlar

Lanthimos’un filmlerinde sıkça rastlanan tuhaf atmosfer, “Poor Things” filminde de kendini gösteriyor. Mekanlar ve kostümler, dönemi temsil etmek yerine Lanthimos’un hayal gücünün ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Film, Londra’dan Lizbon’a, İskenderiye’den Paris’e uzanan masalsı bir hikaye anlatıyor.

Oscar Heyecanı

Film, Venedik Film Festivali’nde “En İyi Film” dalında Altın Aslan ödülünü kazandı ve Akademi Ödülleri’nde 11 dalda aday gösterildi. Yönetmen Lanthimos, “En İyi Yönetmen” kategorisinde güçlü adaylarla yarışırken, Emma Stone ise Altın Küre’de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı ve Oscar’a çok yakın. İkilinin birlikteliği, Lanthimos’un yeni projesi “Kind of Kindness” ile devam edecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir