Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Polkadot (Dot) Coin Nedir? Polkadot Coin Geleceği

Polkadot (Dot) Coin Nedir? Polkadot Coin Geleceği

admin admin - - 6 dk okuma süresi
0

 

Polkadot (DOT), birden çok özel blok zincirini tek bir platformda topluyor. İnternet tekelleri üzerinde sağlanan kontrolü bireylere geri vermeyi amaçlayan Polkadot, geniş kriptopara ağının önemli bir parçası olma yolunda ilerliyor. Şu anda blok zincirleri ayrı ayrı ve silo formunda çalışıyor. Bu doğrultuda Polkadot, merkezi olmayan bir sistem için birlikte çalışabilir blok zincirlerinden oluşan güvenli bir ağ yaratmayı hedefliyor.

Polkadot (Dot) Coin Nedir?

Polkadot, birlikte çalışabilirliği önemli ölçüde kolaylaştıran yeni nesil bir blok zinciri protokolü olmayı amaçlıyor. Çoklu zincir ağının token’ı ise DOT olarak adlandırılıyor. Ana ağ ve parachain olmak üzere iki tür blok zinciri çalıştıracak şekilde tasarlanan DOT, istenilen sayıda kullanım için özelleştirilebiliyor. Nominated Proof of Stake (NPoS) doğrulama mekanizmasını kullanan Polkadot, zincirlerin birbirleriyle anlamlı bir şekilde etkileşime girmesini sağlayarak güvenliği yukarıya taşıyor. Dot aracılığıyla bağlanan çoklu blok zincirleri, standart bir doğrulayıcı protokol üzerinden çalıştırılabiliyor. Bu özellik, ölçeklenebilirliğin katlanarak artmasına yardımcı oluyor. Polkadot’un çoklu katmanlara sahip yapısı, kolayca özel bir blok zinciri oluşturabilmeye olanak tanıyor. Bu geliştirme kolaylığı, daha fazla geliştiriciyi sisteme katılmaya teşvik ediyor.

Polkadot Ne Zaman Çıktı?

Çoklu özel zincirleri tek bir evrensel ağa bağlayabilme misyonu ile yola çıkan Polkadot, 19 Ağustos 2020 tarihinde kuruluyor. Tıpkı Ethereum (ETH), Cosmos (ATOM) ve EOSIO (EOS) gibi Polkadot da büyük bir kriptopara ekosistemi içinde yer alıyor. DOT, farklı özel blok zincirlerini tek bir birleşik ağa bağlamayı amaçlayan çok zincirli bir ağ olarak konumlanıyor. Web 3.0 için altyapı oluşturmaya odaklanan Dot, internet tekellerine ait gücün bireysel kullanıcılara aktarılması gerektiğini savunuyor. Dot, blokzinciri teknolojisinin bir sonraki evresinde güvenlik ve yeniliğe dayalı bir plan üzerine sağlam temeller atıyor. Ethereum’un kurucu ortağı Dr. Gavin Wood tarafından tasarlanan yeni nesil zincir konsepti, geliştiricilere ölçeklenebilirlik ve özelleştirilebilirlik anlamında önemli çözümler sunuyor.

Polkadot’un Avantajları Nelerdir?

Ölçeklenebilirlik, özelleştirilebilirlik, birlikte çalışabilirlik, yönetişime elverişlilik ve güncellenebilirlik; Polkadot’un en önemli avantajları arasında sıralanıyor. Projelerin ve uygulamaların verileri sorunsuz bir şekilde paylaşması, birlikte çalışabilirlik anlamında DOT Token’ın elini güçlendiriyor. Bu kolektif yapının gelecekte ne tür ürünler ve hizmetler yaratacağı merakla beklenirken halihazırda birçok olası kullanım da bulunuyor. Tamamen yeni bir finansal ekosistem yaratabilecek potansiyele sahip olan DOT, her bir güncelleme ile yeni bir geleceğin de kapısını açıyor. Belirli bir parachain ile ilişkili herhangi bir topluluk, uygun gördükleri şekilde ağlarını DOT üzerinden yönetebiliyor. Bunun da ötesinde tüm topluluklar bir bütün olarak DOT’un gelecekteki yönetimi için çok önemli geri bildirimlerde bulunabiliyor. Topluluktan geri bildirim almak, projeleri zaman içinde geliştiren en önemli değerler içinde yer alıyor.

Polkadot Ne Kadar?

29 Ocak 2021 tarihi itibari ile DOT fiyatı 17$ civarında seyrediyor. Polkadot’un toplam arzı 1.039.282.703 DOT, dolaşımdaki arzı da 905.358.546 DOT seviyelerinde yer alıyor. 15.398.977.324$ Marketcap değerine sahip olan Polkadot, çok kısa sürede Bitcoin ve Ethereum’un ardından dünyanın en büyük üçüncü kriptoparası olmayı başarıyor. DOT fiyatı, tüm diğer kriptoparalar gibi anlık olarak değişiyor. Profesyonel bir platformdan fiyatları takip etmek, Stop-Loss ve limit belirleme gibi özelliklerinden yararlanabilmek ise kullanıcıların işini kolaylaştırıyor. Detaylı fiyat grafikleri sayesinde Polkadot coin yorum ve analizleri hakkında bilgi almak da mümkün oluyor.

Türkiye’nin ilk, dünyanın ise 4. Bitcoin alım satım platformu olan BtcTurk ile tüm kriptovarlıklarınız her zaman güvende!

Aralık ayında ödenmiş sermayesini 15 milyon TL’den 19 milyon TL’ye çıkaran BtcTurk, gelişmiş güvenlik seçenekleri ile kullanıcılarını her daim güvende tutuyor. Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilen BtcTurk, İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlıdır ve kriptoparalar ile kolay ve güvenli işlem yapmak isteyenlerin ilk adresidir. Siz de bilgisayarınızdan veya mobil cihazlarınızdan BtcTurk Pro platformuna bağlanabilir; Türk Lirası üzerinden DOT almaya hemen başlayabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir