Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Pele: Futbolun Unutulmaz İsmi

Pele: Futbolun Unutulmaz İsmi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Kolon Kanserine Yenik Düşen Futbol Efsanesi

Dünyaca ünlü futbolcu Pele, uzun bir süre kolon kanseri tedavisi gördükten sonra 29 Aralık 2022’de hayatını kaybetti. Pele, futbol kariyeri boyunca elde ettiği başarılarla adından söz ettiren bir isim olarak anılıyor.

Brezilya Milli Takımı ile 3 Dünya Kupası

Futbolseverler arasında dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul edilen Pele, Brezilya Milli Takımı ile kariyerinde 3 Dünya Kupası kazandı. Ayrıca, kulüp ve bireysel başarılarıyla da futbol dünyasında iz bıraktı.

Kariyerinin İlk Yılları

Pele, Santos Kulübü’nde 19 yıl boyunca forma giydi ve bu süre zarfında 1000’den fazla gol attı. Kariyerini ABD’nin New York Cosmos takımında noktalayan Pele, ülkesinde Santos formasıyla büyük başarılar elde etti.

Yoksulluktan Şöhrete Yolculuk

Pele, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Futbol hayatına Bauru Athletic Club ile başlayan Pele, daha sonra Santos Kulübü’ne transfer oldu ve başarılarla dolu bir kariyere adım attı.

Santos Yılları

Santos Kulübü’nde geçirdiği 19 yıl boyunca Pele, birçok başarı elde etti. 10 eyalet ve 6 lig şampiyonluğu, 2 Libertadores Kupası ve bir Kıtalar Arası Kupa kazandı. Santos formasıyla gösterdiği performansla futbol dünyasının dikkatini çekti.

Milli Takım Kariyeri

Pele, Brezilya Milli Takımı’nda altın çağını yaşadı. 1957-1971 yılları arasında milli takım formasını giyen Pele, 3 Dünya Kupası şampiyonluğu yaşadı ve 92 kez milli formayı terletti.

ABD’de Son Veda

Santos Kulübü’nden ayrıldıktan sonra Pele, New York Cosmos takımında forma giydi ve son senesinde lig şampiyonluğu yaşadı. Pele, futbol yaşamının ardından birçok görev üstlendi ve ülkesinin spor bakanlığını yaptı.

Kişisel Başarılar

Pele, kariyeri boyunca birçok kişisel başarıya imza attı. Brezilya liginde 3, eyalet liginde 11 gol kralı oldu. Ayrıca FIFA, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, UNICEF ve TIME dergisi tarafından yüzyılın futbolcusu ve atleti seçildi.

Pele’nin “Siyah İnci”, “Futbolun Kralı” ve “Kral Pele” gibi lakapları vardı. Bin gol barajını aşan nadir futbolculardan biri olan Pele, kariyeri boyunca 1279 gol attı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir