Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. OpenAI ve Microsoft Arasındaki Hukuki Mücadele

OpenAI ve Microsoft Arasındaki Hukuki Mücadele

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

San Francisco Mahkemesi’nde Açılan Dava

San Francisco Mahkemesi’nde gündeme bomba gibi düşen bir dava dosyası açıldı. Dava dilekçesinde, OpenAI kurucularından Sam Altman ile Greg Brockman’ın, Elon Musk ile 2015 yılında “insanlık yararına” yapay zeka geliştirecek kar amacı gütmeyen bir laboratuvar kurma konusunda anlaştıkları iddia edildi.

İddialar ve Karşı İddialar

Dava dilekçesinde, Elon Musk’ın 2018’de OpenAI yönetim kurulundan ayrıldığı ancak sözleşmeye dayanarak şirkete katkıda bulunmaya ve şirket hakkında bilgi almaya devam ettiği belirtildi. OpenAI’nın asıl amacının, yapay zekayı tüm insanlığın faydasına sunmak olduğunu belirten şirketin internet sitesiyle gerçek durum arasında çelişki olduğu öne sürüldü.

Dilekçede, OpenAI’ın Microsoft’un yan kuruluşu haline gelerek yapay zekayı sadece Microsoft’un karını artırmak amacıyla kullandığı iddia edildi. OpenAI’nın asıl amacından saptığını savunan dilekçe, şirketin Microsoft’un karını maksimize etmeye odaklandığı için anlaşmayı ihlal ettiği iddiasında bulundu.

Bu iddiaların ardından, OpenAI ve Microsoft arasındaki hukuki mücadele daha da alevlenerek San Francisco Mahkemesi’nde karara bağlanması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir