Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Zirvesi Öncesi Türkiye’yi Temsil Eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan Önemli Açıklamalar

NATO Zirvesi Öncesi Türkiye’yi Temsil Eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan Önemli Açıklamalar

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

NATO Zirvesi Hazırlık Toplantısında Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Temsil Ediyor

Bu yıl 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da gerçekleşecek NATO zirvesine hazırlık niteliğindeki toplantıda, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ediyor. Toplantının gündem maddeleri arasında uygulanmakta olan savunma planları ve bunların güçlendirilmesi, Ukrayna’ya destek artışı ve Asya-Pasifik bölgesindeki ortaklarla ilişkilerin güçlendirilmesi bulunuyor.

Toplantıda Odak Noktaları

Bakanlar, İttifakın gündemindeki caydırıcılık ve savunma bağlantılı meseleler hakkında fikir teatisinde bulunacak. Özellikle hava savunması ve top mermisi tedarikine odaklanılacak toplantıda, Ukrayna’ya verilen desteğin sürdürülebilirliğinin sağlanması için kurumsallaştırılmasının ve İttifak içinde adil yük paylaşımının yolları aranacak.

Genel Sekreterden Beklentiler

Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in toplantıda tartışmalara yol açabilecek konulardan biri de “müttefik ülkelerce Ukrayna’ya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını hedef almasına izin verilmesi” fikri olarak bekleniyor. Stoltenberg, Rusya’nın yeni bir cephe açtığına dikkat çekerek, Ukrayna’nın kendini savunabilmesi için NATO silahlarını Rus topraklarını hedef almak için kullanabilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Yeni Genel Sekreter Kim Olacak?

Bir diğer önemli gündem maddesi ise 1 Ekim’de görev süresi sona erecek Genel Sekreter Stoltenberg’in yerine kimin geleceği konusu. Müttefiklerin, mevcut adaylar Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte arasında fikir birliğine varması ve kararın Washington Zirvesi’nde duyurulması planlanıyor.

Çekya Dışişleri Bakanı’ndan Rusya’ya Sert Tepki

Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, NATO ülkelerinin dışişleri bakanlarını ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Rusya’nın siber saldırılarına karşı kararlı bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini vurguladı. Lipavsky, Ukrayna’ya verilen destek konusunda ülkeleri uygun şekilde tanımlamaya çağırdı ve Ukrayna’ya yapılan yardımların önemine dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir