Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Washington’da Önemli Açıklamalar

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Washington’da Önemli Açıklamalar

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

ABD ve NATO İlişkisi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’nin tek başına büyük bir ülke olduğunu belirtirken, NATO müttefikleriyle birlikte hareket edildiğinde herkesin çok daha güçlü olduğunu vurguladı. Tüm müttefiklerin birbirini desteklemesi sayesinde saldırıların engellenebileceğini ifade etti. Avrupa ülkelerinin ortak savunmaya büyük katkı sağladığına dikkat çekti.

ABD Savunma Harcamaları

Stoltenberg, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede, bu yıl NATO müttefiklerinin GSYH’sinin yüzde 2’sini savunmaya ayıracağını açıkladı. 5 yıl önce sadece 10’a yakın NATO üyesinin bu orana ulaştığını hatırlattı.

Rusya-Ukrayna İlişkisi

Ukrayna’ya destek konusunda mali taahhütte bulunan Stoltenberg, Rusya’nın agresif tavrının sonuçsuz kalacağını belirtti. Ukrayna’nın NATO üyeliğine yaklaşması için çalışacaklarını ifade etti ve Putin’in NATO ülkelerini ikna etme çabalarının başarısız olduğunu söyledi.

Çin ve Küresel Güvenlik

Stoltenberg, Çin’in Ukrayna savaşını desteklediğini belirterek, bu durumun küresel güvenliğin bölgesel bir mesele olmadığını gösterdiğini dile getirdi. Aynı zamanda Çin’in Batı ile ilişkilerini sürdürmeye çalıştığını ancak müttefiklerin Pekin’in faaliyetlerine karşı hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir