Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Ukrayna Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Ukrayna Açıklaması

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

Stoltenberg: “Ukrayna’nın Güvenliği İçin 5. Madde En Güçlü Güvence”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington’daki NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen “NATO Kamu Forumu” etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın Kabiliyeti ve Güvenlik Garantisi

Stoltenberg, Ukrayna’da çatışmanın sona ermesi durumunda Rusya’yı caydırmak için Ukrayna’nın yeterli kabiliyete sahip olmasının hayati önem taşıdığını vurguladı. Ukrayna’nın güvenliğinin garantisi konusunda “En iyi ve en güçlü güvence 5. madde olur.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’ya Destek ve Taahhüt

Geçmişte Avrupa ve ABD’nin bazı sözlerini yerine getirmediğini belirten Stoltenberg, bu durumun Ukrayna’ya askeri yardımların gecikmesine neden olduğunu ifade etti. Ancak Stoltenberg, “Müttefiklerin vaatlerini yerine getireceğine inanıyorum.” diyerek umut verdi.

NATO’nun Vizyonu ve Gücü

Stoltenberg, NATO’nun tüm farklılıklara rağmen güçlü olduğunu vurgulayarak, “Zorluklarla karşılaşıldığında birlikte daha güçlü ve güvende olduğumuzu fark ediyoruz.” diyerek ittifakın nüfuzunu sürdürmeye devam ettiğini belirtti. Stoltenberg, Ukrayna’ya destek taahhüdünün yük paylaşımı ve şeffaflık konularında da önemli bir adım olacağını ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir