Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Beklentileri ve Öngörüler

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Beklentileri ve Öngörüler

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Açıklanıyor

Mayıs ayında enflasyonun zirve yapması beklenen dönemdeyiz. Bu ayın enflasyon oranı ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

Enflasyon Oranı Açıklama Saati

Mayıs ayı enflasyon oranı, 3 Haziran 2024 Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak.

Enflasyon Oranı Beklentileri

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Mayıs ayında denizli haber aylık %3 artması ve yıllık TÜFE’nin %74.8 seviyesine çıkması bekleniyor. Yıl sonu enflasyon beklentisi %42.6 olarak öngörülüyor.

Reuters’ın 13 ekonomistin katılımıyla yapılan ankete göre, enflasyonun 2024 yıl sonunda %42.6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Yılsonu enflasyon tahminleri %40 ege haber ile %48 aralığında seyrediyor.

Enflasyonun Seyrine Etki Eden Faktörler

Yıl başında yapılan fiyat ayarlamaları ve asgari ücret zammının etkisiyle enflasyon yükseliş gösterdi. Mart ve Nisan aylarında enflasyon yavaşlasa da beklentilerin üzerinde seyrini sürdürdü.

Mayıs ayında hane halkı doğalgazına verilen sübvansiyonun hava durumu sonlanması ve giyim, sigara zammının etkisiyle enflasyonun artması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın Duruşu

TCMB Başkanı Fatih Karahan, enflasyonun zirveye çıkacağını ve Haziran’dan itibaren düşüş yaşanacağını belirtti. TCMB, enflasyon riski devam ederse politika duruşunu sıkılaştıracağını vurguladı.

Geçen yıl genel seçimlerin ardından sıkılaştırma politikaları uygulayan TCMB, enflasyonda kalıcı bir bozulma olması durumunda para politikasını daha da sıkılaştıracağını açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir