Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO ve CMAS İşbirliğinde Su Altı Arkeoloji Eğitimi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO ve CMAS İşbirliğinde Su Altı Arkeoloji Eğitimi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Arkeologlar Kemer’de Su Altı Kültürel Mirasıyla Buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Dünya Sualtı Federasyonu (CMAS) işbirliğinde, 14’ü Afrika’dan olmak üzere 17 ülkeden arkeologlar, Kemer ilçesinde düzenlenen festival kapsamında önemli bir etkinliğe imza attı. Kumluca Orta Tunç Çağı Batığı Kazı Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz ve ekibi, arkeologlara su altı dalış eğitimi vererek su altındaki kültürel mirası tanıttı.

Çok Yönlü Bilimsel Dalış Eğitimleri Verildi

Doç. Dr. Öniz, festival boyunca yabancı arkeologları ağırladıklarını belirterek, arkeologlara su altı robotları, tabletleri ve bilgisayarları kullanma eğitimi verildiğini ifade etti. Ayrıca, Airlift kullanımı, belgeleme ve çizim yapma, 3B fotoğraf çekme, basınç odası teknolojisi gibi konularda da eğitimler düzenlendi. Öniz, katılımcıların kendi ülkelerinde su altı arkeolojisi ve kültürel mirasın korunması konularında çalışacaklarını dile getirdi.

Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz’ın Değerlendirmesi

Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, festivalin Kemer’in tanıtımına önemli katkılar sağladığını vurgulayarak, doğal ve arkeolojik güzelliklerin bilimsel boyutta sunulduğu bir programa dönüştürüldüğünü belirtti. Solmaz, ilk kez su altında dalış yaptığını ve bu heyecanı herkesin yaşaması gerektiğini ifade ederek, herkesi Kemer’e davet etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir