Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail’de Gadi Eisenkot’tan Netanyahu Hükümeti ve Esir Takası Açıklamaları

İsrail’de Gadi Eisenkot’tan Netanyahu Hükümeti ve Esir Takası Açıklamaları

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Eisenkot: Netanyahu’nun Stratejik Liderlik Seviyesine Yükselebileceğinden Şüphe Duyuyorum

İsrail’de esir takası ve ateşkes anlaşmasına dair önemli açıklamalar yapıldı. Walla haber sitesine konuşan Gadi Eisenkot, İsrail’de Netanyahu hükümetinin olası esir takası ve ateşkes anlaşmasına yaklaştığına inandığını belirtti. Eisenkot, Netanyahu’nun bir anlaşmaya varmak ve bunu aşırı sağ koalisyondaki müttefiklerine kabul ettirmek için gereken stratejik liderlik seviyesine yükselebileceğinden şüphe duyduğunu ifade etti.

Eisenkot: Olası Anlaşmanın Bedeli Yüksek Olacak

Eisenkot, olası bir anlaşmanın bedelinin İsrail için yüksek olacağını savunarak, “Ancak İsrail savaşı birkaç ay boyunca durdurmayı göze alabilir.” şeklinde konuştu. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın da daha önce Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplarla esir değişimi anlaşmasına “her zamankinden daha yakın oldukları” yönünde açıklamalar yaptığı belirtildi.

Eisenkot: Netanyahu’nun Stratejik İkilemi

Eski Genelkurmay Başkanı Eisenkot, Netanyahu’nun stratejik bir ikilemle karşı karşıya olduğunu belirterek, “rehinelerin geri dönmesi ile hükümetin hayatta kalması” arasında bir denge kurması gerektiğini vurguladı. Eisenkot ayrıca Netanyahu’nun Hizbullah ile olası bir savaşta hükümete güvenmediğini ifade etti.

Eisenkot: İsrail’in Kararsız Bir Hükümeti Var

Eisenkot, “Bugün İsrail’in karar alamayan bir hükümeti var.” diyerek Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı hükümeti suçladı ve kabinenin bilgi ve tecrübe anlamında yetersiz olduğunu belirtti. Eisenkot, “Netanyahu’nun izlediği yol zafere götürmüyor.” dedi.

İsrail ve Hamas Arasındaki Dolaylı Müzakere Süreci

Hamas Hareketi’nin, 6 Mayıs’ta sundukları ateşkes teklifinin İsrail tarafından reddedilmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta sunduğu yeni ateşkes önerisi gündemdeydi. Netanyahu, belirlenen hedefler gerçekleşinceye kadar Gazze’deki saldırılarına devam edeceklerini açıklamıştı. İki taraf arasındaki müzakereler devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir