Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail, Hamas ile Ateşkes ve Esir Takası İçin Müzakerelerde İlerleme Kaydediyor

İsrail, Hamas ile Ateşkes ve Esir Takası İçin Müzakerelerde İlerleme Kaydediyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

Netanyahu’nun Açıkladığı Temel Şartlar

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun açıkladığı temel şartlar arasında Gazze’ye yeniden saldırabilme hakkının elinde tutulması ve silah kaçırılmasına izin verilmemesi yer alıyor. İsrail ayrıca, İsrailli esirlerin sayısının en yüksek rakama çıkartılmasını istiyor.

İsrail’in Hedefleri

İsrail, Gazze’ye saldırılarla Hamas’ın askeri becerilerini yok etmeyi ve Hamas’ın Gazze’de yeniden hakim güç olmasını engellemeyi hedefliyor. Ancak, İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas’ı askeri olarak yok etmenin mümkün olmadığını ve Hamas’ın bir fikir olduğunu belirtmişti.

Ateşkes ve Esir Takası

İsrail, ateşkes ve esir takasının ardından Gazze’ye saldırılarına devam etmekte ısrar ederken, Hamas kalıcı bir ateşkese dönüş için güvence talep ediyor. Netanyahu’nun siyasi nedenlerle Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlandığı biliniyor.

Son Durum ve Beklentiler

Arabulucuların hazırladığı ateşkes taslağını Hamas heyetinin onayladığı, İsrail’in müzakerelere devam etmesi için Kahire’ye heyet göndereceği belirtiliyor. ABD Dış İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü’nün de görüşmelere katılması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir