Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İspanyol ve İtalyan Sanatçılar İsrail’i Kınadı

İspanyol ve İtalyan Sanatçılar İsrail’i Kınadı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

İspanya’nın Valladolid kentinde Goya Sinema Ödülleri galasında İsrail karşıtı açıklamalar

10 Şubat Cumartesi akşamı İspanya’nın Valladolid kentinde düzenlenen Goya Sinema Ödülleri galasında, ünlü İspanyol dizisi “La Casa de Papel”deki “Nairobi” karakteri ile tanınan Alba Flores, ünlü kadın sinema sanatçısı ve şarkıcı Ana Belen, yönetmen Estibaliz Urresola, yönetmen Alejandro Martin ve şarkıcı Salvador Sobral, İsrail’i kınayan açıklamalar yaptı.

Ödül vermek için sahneye çıkan Alba Flores, “İyi akşamlar ve Gazze için barış lütfen” diye konuşmasına başladı. Flores, “Gazze’de 30 bin kişinin katledildiği, karanlık bu dönemde gelip burada kutlama yapmak çok zor, çok çelişkili bir şey. Umarım bu ülkenin hükümeti bir şeyler yapabilir.” dedi.

İlk uzun metrajlı filmler dalında “En İyi Yönetmen” ödülünü alan Urresola da “Bu fırsatı Gazze’de olup bitenleri anlatmak için kullanıyorum. Bu bir soykırımdır ve hükümetlerden bunu durdurmalarını talep etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca gala gecesine katılan İspanyol sanatçılar, etiketlerle veya rozetlerle “Silah ticaretini durdurun. Gazze’de hemen ateşkes” mesajı vererek İsrail’i kınadı. Sanatçıların bu tavırları, salondakiler tarafından alkışlandı.

Sanremo Müzik Festivali’nde İsrail karşıtı mesajlar

İtalya’da düzenlenen 74. Sanremo Müzik Festivali’nde de bazı sanatçılar savaş karşıtı ve “soykırımı durdurun” mesajları verdi.

İtalyan şarkıcı Dargen D’amico, “Onda Alta” isimli parçasını seslendirdikten sonra “Tarih sessiz kalmayı kabul etmez. Ateşi kesin” diyerek Orta Doğu için ateşkes çağrısı yaptı.

Ünlü İtalyan şarkıcı Eros Ramazzotti ise sahnede “Yaklaşık 500 bin çocuk çatışma bölgelerinde yaşıyor. Milyonlarcası vadedilen toprakları göremeyecek. Kan akmasına yeter, savaşlara yeter diyorum. Barış gelsin.” dedi.

Tunus asıllı İtalyan rapçi Ghali Amdouni ise “Casa Mia (Evim Benim)” şarkısındaki “bir toprak parçası için hastaneleri bombalıyorlar” ifadesiyle dikkat çekti. Bu şarkıyla festivalin finalinde 4. olan Ghali, “Soykırımı durdurun.” diyerek sahneden ayrıldı.

İsrail’in Roma Büyükelçisi Alon Bar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda festivalin “nefret ve provokatif” söylemlere alet edildiğini öne sürdü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir