Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İngiltere’de Kişiye Özel Kanser Aşısı Denemeleri Başladı

İngiltere’de Kişiye Özel Kanser Aşısı Denemeleri Başladı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Kanser Aşısı Projesi ve mRNA Teknolojisi

Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) kapsamında otuz hastane, Kanser Aşısı Projesi’ne katıldı. Proje, kanser hastalarını mRNA teknolojisini kullanarak tedavi etmeyi hedefliyor. mRNA teknolojisi, hem Covid-19 aşılarında hem de kanser aşılarında kullanılmaktadır.

İlk Tedavi: Elliot Pfebve’nin Hikayesi

Elliot Pfebve, İngiltere’de bağırsak kanserine karşı kişiye özgü bir aşı ile tedavi edilen ilk hasta oldu. Elliot’ın aşı denemesi, Birmingham’daki Queen Elizabeth Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Elliot, aşıya büyük umut bağlayarak, binlerce insana yardım edebileceğini ve umut verebileceğini belirtti.

Kişiye Özel Kanser Aşısı Nedir?

Kanser aşıları, hastalığı önlemek yerine teşhis konulduktan sonra tedavi amacıyla kullanılan aşı türleridir. Elliot’ın tedavisinde, tümöründen alınan örnekler kullanılarak kanserine özgü mutasyonlar belirlendi ve buna göre kişiye özel bir aşı oluşturuldu.

Denemeler ve Gelecek Planlar

İngiltere, Almanya, Belçika, İspanya ve İsveç’te 200’den fazla hastanın dahil edileceği denemeler devam ediyor. Aşının 2027 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Aşıların, geleneksel kemoterapiye kıyasla daha az yan etkiye sahip olması umut ediliyor.

Uzman Görüşleri ve Gelecek Beklentiler

NHS’nin kanserden sorumlu klinik direktörü Prof Peter Johnson, kişiye özel aşıların kanser hücrelerini hedef alarak nüksetme riskini azaltabileceğini belirtiyor. Moderna ve BioNTech gibi şirketler, farklı tümör tiplerine karşı mRNA aşıları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir