Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. IEA Raporuna Göre Küresel Petrol Piyasası Değerlendirmesi

IEA Raporuna Göre Küresel Petrol Piyasası Değerlendirmesi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

OPEC’in Ham Petrol Üretimi Arttı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)‘in mayıs ayındaki ham petrol üretimi, önceki aya göre günlük 120 bin varil artarak 27 milyon 220 bin varil olarak gerçekleşti. OPEC’in toplam petrol üretimi ise bu dönemde günlük 32 milyon 770 bin varil oldu.

Küresel Petrol Üretiminde Artış

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi 69 milyon 710 bin varil olarak kaydedilirken, küresel petrol üretimi mayısta önceki aya göre günlük yaklaşık 520 bin varil artarak 102 milyon 500 varil seviyesine yükseldi. Bu artışta, Brezilya’daki etanol üretimindeki mevsimsel yükselişin etkili olduğu belirtildi.

Küresel Petrol Talebi Tahmini Düşürüldü

IEA, 2021 yılı için küresel petrol talebi tahminini günlük 100 bin varil düşürerek 103 milyon 200 bin varil olarak revize etti. Bu düşüşte, OECD ülkelerinden gelen zayıf talebin etkili olduğu belirtilirken, OECD dışı ülkelerde talebin artış göstermesi bekleniyor.

Gelecek Yıl İçin Petrol Talebi Tahmini

Küresel petrol talebinin gelecek yıl, bu yıla kıyasla günlük 1 milyon varil artarak 104 milyon 200 bin varil seviyesine ulaşması öngörülüyor. IEA, ekonomik durgunluk ve temiz enerji teknolojilerinin yaygınlaşmasının bu artışta etkili olacağını değerlendiriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir