Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Fransa’da Yeni Halk Cephesi Seçimleri Kazandı

Fransa’da Yeni Halk Cephesi Seçimleri Kazandı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Erken Genel Seçimlerde Solcu Yeni Halk Cephesi Zafer Kazandı

Fransa’da gerçekleştirilen erken genel seçimlerin ilk turu 30 Haziran, ikinci turu ise 7 Temmuz’da yapıldı. Solcu 4 partinin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi, seçimlerden galip ayrıldı.

Yeni Halk Cephesi 178 Milletvekili İle İlk Sırayı Aldı

Yeni Halk Cephesi, 178 milletvekili çıkararak ilk sırayı alırken, onu 163 sandalye ile Macron ittifakı ve 143 sandalye ile aşırı sağcı Ulusal Birlik İttifakı (RN) takip etti. Ancak hiçbir parti ya da ittifak, 577 milletvekilinin bulunduğu mecliste hükümet kurmak için gerekli salt çoğunluğa ulaşamadı.

Moody’s’ten Fransa İçin Endişe Verici Açıklamalar

Moody’s’ten yapılan açıklamada, Yeni Halk Cephesi’nin galibiyetinin ardından kurulacak büyük bir koalisyonun, karar alma ve borç azaltma görevini zorlaştıracağı belirtildi. Fransa’nın kredi notu durağan olarak değerlendirilirken, gelecekteki hükümetin mali konsolidasyon çabalarının başarılı olmayabileceği vurgulandı.

Fransa’nın Vergi Artışı Mümkün Değil

Açıklamada, Fransa’nın vergi gelirlerinin GSYH’ye oranının zaten yüksek olduğu ve daha fazla vergi artışının mümkün olmadığı belirtildi. Bu durumun seçim sonuçlarının kredi notu üzerinde negatif etki yarattığı ifade edildi. Bütçe açığı ve borç rakamlarının beklentilerin üzerinde olması halinde Fransa’nın kredi notu görünümünün negatif yönde etkilenebileceği belirtildi.

Bu değerlendirmelerle birlikte Moody’s, Fransa’nın kredi notunu “Aa2” ve kredi notu görünümünü “durağan” olarak tutmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir