Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Filistin Sağlık Bakanı İsrail’in Kemal Advan Hastanesindeki İnsanlık Dışı Saldırıları Hakkında Açıklama Yaptı

Filistin Sağlık Bakanı İsrail’in Kemal Advan Hastanesindeki İnsanlık Dışı Saldırıları Hakkında Açıklama Yaptı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, İsrail’in Kemal Advan Hastanesinde gerçekleştirdiği saldırıları kınadı

İsrail ordusunun iş makineleriyle hastane avlusunda bulunan çadırların üzerinden geçtiği iddiaları

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, basında ve sosyal medyada yer alan İsrail ordusunun, Kemal Advan Hastanesinin avlusunda yaralı ve yerinden edilmiş sivillerin kaldığı çadırların üzerinden iş makineleriyle geçtiği ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğu yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Keyle, “Vatandaşlardan ve sağlık çalışanlarından gelen bilgiler ve tanıklıklar, İsrail güçlerinin, Filistinlileri diri diri hastane avlusuna gömdüğünü gösteriyor” ifadesini kullandı.

Uluslararası toplumun bu suçlar karşısında harekete geçmesi çağrısı

Dünyanın bu olayla ilgili olarak ciddi bir şekilde harekete geçmesi ve Gazze’de işlenen suçlar karşısında sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Keyle, Kemal Advan Hastanesi’nde yaşananlarla ilgili uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulundu.

İsrail ordusunun hastaneye verdiği zararlar ve bebeklerin tahliye edilmemesi

Keyle, İsrail ordusunun, hastanenin güney bölümünü yıktığını, yaralı ve hastaları soğuk havaya rağmen hastane dışına çıkardığını, sağlık çalışanlarına da saldırdığını kaydetti. Hastanede hala kuvözlerde 12 bebeğin olduğunu belirten Keyle, İsrail güçlerinin bebeklerin tahliyesine izin vermediğini aktardı.

Hamas’ın İsrail ve ABD’ye yönelik suçlamaları

Öte yandan Hamas konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kemal Advan Hastanesinde “işlenen korkunç suçtan” sadece İsrail değil, ABD yönetimin de sorumlu olduğunu bildirdi. İsrail’in Gazze’de işlediği suçların savaş suçu ve insanlığa karşı suç olduğu belirtilen açıklamada, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sivilleri koruyamadığı ve onları bu “faşist varlık” (İsrail) karşısında savunmasız bıraktığı ifade edildi.

Filistin basınında yer alan haberlerde, İsrail’e ait iş makinelerinin, Kemal Advan Hastanesi avlusunda bulunan çadırları içindeki sivillerle birlikte ezdiği ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğu yer almıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir