Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Eski İsrailli Müzakereci, İsrail’in Gazze Saldırılarını ve ABD’nin Desteğini Eleştiriyor

Eski İsrailli Müzakereci, İsrail’in Gazze Saldırılarını ve ABD’nin Desteğini Eleştiriyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Gazze’deki İnsani Durum Kritik Seviyede

Eski İsrailli müzakereci Daniel Levy, Gazze’deki insani durumun ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekiyor. Yaklaşık yarım milyon insandan oluşan bir nüfusun açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Levy, İsrail’in hava ve topçu bombardımanı sonucu 20 binden fazla insanın öldüğünü ve enkaz altında ne kadar sivilin olduğunun bilinmediğini söylüyor.

Çocuk Kayıpları ve Kış Koşulları İnsani Felaketi Artırıyor

Levy, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 8 binden fazla çocuğun hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor. Ayrıca kış mevsiminde insanların barınak, temiz su, sağlık koşulları, ilaç ve gıdadan yoksun olduğunu belirtiyor. Ancak Levy, ABD’nin BM’de hızlı hareketi engelleyerek bu duruma son vermek için çaba sarf etmediğini ifade ediyor.

İsrail’de İç ve Dış Baskı Henüz Yeterli Değil

İsrail’de iç baskının sınırlı olduğunu ve Gazze’de tutulanların ailelerinden kaynaklandığını belirten Levy, toplumdan henüz “Bu kadar kayıp yeter!” şeklinde bir baskı gelmediğini söylüyor. Ayrıca dışarıdan da yeterli baskının olmadığını belirtiyor ve ABD’nin İsrail’e sağladığı silah, siyasi ve diplomatik desteğe dikkat çekiyor.

Netanyahu İçin Zor Bir Siyasi Dönem Başlangıcı

Daniel Levy, İsrail Başbakanı Netanyahu üzerinde yetersiz de olsa bir baskının bulunduğunu söylüyor. Netanyahu’nun kişisel çıkarları nedeniyle saldırıların sona ermediğini ifade ediyor ve bu durumun onun için “en zor siyasi dönemin başlangıcı” olacağını belirtiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir