Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dini dernekler üçüncü sırada

Dini dernekler üçüncü sırada

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre faal dernekler içinde dini dernekler üçüncü sırada. Aralarında Erzurum, Sivas ve Denizli’nin de bulunduğu 13 ilde ise dini dernekler ilk sırada yer alıyor

HABER MERKEZİ

İçişleri Bakanlığı ülke çapında faaliyetteki dernek sayısını açıkladı. İçişleri’nin sitesinde yayımladığı verilere göre, Türkiye genelinde toplam faal dernek sayısı 122 bin 155 oldu.

Bakanlığın paylaştığı verilere göre “mesleki ve dayanışma dernekleri” 38 bin 332 dernekle ilk sırada yer alırken, 27 bin 283 dernekle “spor ve sporla ilgili dernekler” ikinci sırada yer alıyor. Türkiye genelinde en çok bulunan üçüncü dernek grubu ise “din hizmetlerinin gerçekleşmesine yönelik faaliyet gösteren dernekler” oldu. Bakanlığın verilerine göre Türkiye genelinde toplam 18 bin 416 “din hizmetinin gerçekleşmesine yönelik faaliyet gösteren dernek” var.

Türkiye’nin en büyük ilk üç ilinde de “dini dernekler” üçüncü sırada yer alıyor. Ankara’da bin 470, İstanbul’da 2 bin 251, İzmir’de ise 727 dini dernek bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre dini derneklerin 1. olduğu iller: Afyon, Bitlis, Çankırı, Denizli, Düzce, Erzincan, Erzurum, Karabük, Konya, Kütahya, Sakarya, Sivas, Van.

Dini derneklerin ikinci sırada olduğu iller ise şöyle sıralandı: Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Elazığ, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kırıkkale, Muş, Nevşehir, Niğde, Siirt, Sinop, Uşak, Yalova, Yozgat.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir