Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Çin, Ukrayna Krizine İlişkin Tutumunu Açıkladı

Çin, Ukrayna Krizine İlişkin Tutumunu Açıkladı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Ukrayna Mevkidaşı ile Görüştü

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Vang Yi, Almanya’da düzenlenen 60. Münih Güvenlik Konferansı’nda Ukraynalı mevkidaşı Dimitro Kuleba ile bir araya geldi.

Ukrayna İle İlişkilerini “Normal Şekilde” Geliştirmeyi İstiyor

Vang Yi, uluslararası durum ne olursa olsun Ukrayna ile ilişkilerini “normal şekilde” geliştirmek istediklerini belirterek, “Çin, çatışma bölgelerine veya çatışan taraflara ölümcül silahlar satmayacaktır.” dedi.

Çin, Ukrayna Krizini Tarafsızlığını Vurguluyor

Çinli Bakan, konferansta yaptığı konuşmada, Çin’in Ukrayna krizinde tarafsız olduğunu ve çatışmayla ilgili taraflara seyirci kalmadığını vurgulayarak, krizden kazanç sağlamaya çalışmadıklarını belirtti.

Çin’in Tutumu Eleştirilere Neden Oluyor

Çin’in Ukrayna krizinde tarafsızlığını vurgulamasına rağmen, Pekin’in savaş nedeniyle Moskova’yı kınamaktan kaçınan tavrı ve Rusya ile stratejik ortaklığını derinleştirmesi, ABD ve Batılı ülkelerin eleştirilerine neden oluyor.

ABD, Çin’in Rusya’ya silah ve cephane sağlamayı değerlendirdiğini iddia etmiş, Avrupa Birliği ise Pekin yönetimini askeri ve sivil ortak kullanıma sahip ürünlerin Rusya’ya ihracatını kontrol altına alması konusunda uyarıda bulunmuştu.

AB Komisyonu geçen hafta, Rusya’ya ikili kullanıma sahip ürünleri ihraç ettiği gerekçesiyle 3 Çinli şirkete yaptırım uygulanmasını önermiş, ancak öneri Macaristan’ın aleyhte oy vermesiyle reddedilmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir