Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Yetkilisi G7 Ülkelerine Açlık Uyarısı Yaptı

BM Yetkilisi G7 Ülkelerine Açlık Uyarısı Yaptı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, G7 ülkelerine çağrıda bulunmak için bir yazılı açıklama yaptı.

G7 Ülkelerine Açlık Tehlikesi Uyarısı

Griffiths, G7 ülkelerinin temsilcilerinin yarın İtalya’da bir araya geleceğini hatırlatarak, Sudan, Gazze ve diğer bölgelerde ihtilafların kontrolden çıktığını belirtti.

Açlığın Ölümlere Yol Açtığı İfadesi

Griffiths, savaşın milyonlarca kişiyi açlığın eşiğine ittiğini vurgulayarak, insanların açlıktan ölmeye başladığını altını çizdi. “21. yüzyılda kıtlık engellenebilir bir felaket.” diyen Griffiths, G7 ülkelerine kıtlığı önlemek için nüfuzlarını kullanma çağrısında bulundu.

Acil Yardım Çağrısı

Griffiths, harekete geçmek için kıtlığın resmen ilan edilmesini beklemenin yüz binlerce insanın ölümüne yol açacağını ve bunun ahlaki olarak kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Ayrıca, hem Gazze hem de Sudan’da insani yardım çalışanlarının engellendiğine dikkat çekerek, “Bunun değişmesi gerekiyor. Kaybedecek bir dakikamız bile yok.” açıklamasında bulundu.

Diplomasi ve Yardım Önemli

Griffiths, G7 ülkelerinin siyasi nüfuz ve maddi kaynaklarını kullanarak insani yardım örgütlerinin muhtaç kişilere erişimini kolaylaştırmaları gerektiğini belirterek, “Dünya, Gazze ve Sudan’da sivilleri aç bırakan savaş makinelerini beslemeyi bırakmalı. Artık insanlara geleceğini verecek diplomasinin öncelliklendirilme zamanı. G7 de bunun yeri.” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir