Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Sözcülük Ofisinden Yapılan Açıklamada Gerginlik Uyarısı

BM Sözcülük Ofisinden Yapılan Açıklamada Gerginlik Uyarısı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

BM’den Gelen Uyarı: Bölgede Gerginlik Artışı Engellenmeli

BM Sözcülük Ofisi‘nden yapılan yazılı açıklamada, bölgede artan gerginliğin önlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, yanlış bir hesaplamanın ani bir şekilde bölgesel patlamaya neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada İtidal Çağrısı Yapıldı

Açıklamada, BM‘nin, Mavi Hat‘taki artan gerginlikten derin endişe duyduğu belirtilerek, dün karşılıklı gerçekleşen mübadelelerin kapsamlı savaş riskini artırdığı ifade edildi. Diplomatik çözümün tek seçenek olduğunun altı çizilirken, tarafların çatışmayı sonlandırmaları ve BM Güvenlik Konseyi‘nin ilgili kararını uygulamaları talep edildi.

Mavi Hat’ta Gerginlik Sürüyor

Gazze Şeridi‘ne 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullah ile çatışıyor. İki ülke arasındaki “Mavi Hat” olarak adlandırılan sınır hattında yaşanan gerginlik son haftalarda tırmanıyor. İsrail ordusu, Lübnan’a yönelik bir saldırı olasılığına karşı “operasyonel planı” onayladığını duyurmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Hizbullah’ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarını durdurmayacaklarını ve gerekli kararları yakında alacaklarını belirtmişti. İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’a yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda şu ana kadar 358…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir