Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Gazze Koordinatörü: “Gazze’de İnsani Kriz ve Sefalet Girdabı Var”

BM Gazze Koordinatörü: “Gazze’de İnsani Kriz ve Sefalet Girdabı Var”

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

BM Güvenlik Konseyi’ne Bilgilendirme

Birleşmiş Milletler Gazze Kıdemli İnsani Yardım ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü Sigrid Kaag, BM Güvenlik Konseyi üyelerini Gazze’deki insani yardım operasyonları hakkında bilgilendirdi.

Sefalet ve İnsani Kriz

Kaag, Gazze’de sivillerin “uçuruma itildiğini” belirterek sadece insani kriz değil, aynı zamanda bir sefalet girdabının olduğunu vurguladı. Gazze’de kamu sağlık sistemi ve eğitim sisteminin imha edildiğini ve bulaşıcı hastalıklarda artış yaşandığını ifade etti.

Yardım Dağıtımındaki Sorunlar

Gazze’ye insani yardım dağıtımında yaşanan sorunlara dikkat çeken Kaag, “Siyasi iradenin alternatifi yok” diyerek yardımların kesintiye uğradığını ve bu durumun acil çözüm gerektirdiğini belirtti.

Yeniden İnşa ve Toparlanma Süreci

Kaag, Gazze’de yıllarca insani yardıma ihtiyaç olacağını ancak aynı zamanda yeniden inşa ve toparlanma sürecine de odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Ölümler ve Yaralanmalar

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirten Kaag, enkaz altında hala binlerce ölü bulunduğunu, hastane ve eğitim kurumlarının hedef alındığını ve sivil altyapının tahrip edildiğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir