Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Blinken, Pekin’de ‘yapıcı’ görüşmeleri biçiyor; Xi Jinping toplantısı belirsizliğini koruyor

Blinken, Pekin’de ‘yapıcı’ görüşmeleri biçiyor; Xi Jinping toplantısı belirsizliğini koruyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Qin, Biden yönetimini “beklenmedik olasılıkları sakince, profesyonelce ve rasyonel bir şekilde ele almaya” çağırarak dolaylı olarak balon olayına atıfta bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’nın toplantıyla ilgili bir okumasına göre Blinken, iki ülkenin “yanlış algılama ve yanlış hesaplama” potansiyelini azaltma gereğini ve Biden yönetiminin “mümkünse ortak ulusötesi konularda işbirliğini keşfetme” arzusunu vurguladı. Ancak iki taraf da Blinken’in Pazartesi günü Çin’in en önemli lideri Xi Jinping ile bir görüşme yapıp yapmayacağının sinyalini vermedi.

Xi ile geçen hafta bir araya geldi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i ziyaret ederek, bir Xi-Blinken toplantısı organize etmemenin Çinli yetkililer tarafından kasıtlı bir küçümseme teşkil edeceğini öne sürüyor.

Blinken’in okumasındaki muğlaklık, Tayvan üzerindeki artan gerilimler, Çin’de haksız yere hapsedilen ABD vatandaşları ve Pekin’in Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına uyumu gibi gündem maddelerinde çok az önemli ilerleme kaydedildiğini gösteriyor. Qin, Çin’de keyfi olarak tutuklanan Amerikalılardan veya Ukrayna’daki savaştan bahsetmedi, ancak Tayvan konusundaki “sert tutumunu” yineledi ve ABD’yi “‘Tayvan’ın bağımsızlığını’ desteklememe taahhüdünü uygulamaya” çağırdı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir