Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Birleşik Kamu İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne Karşı Çıkıyor

Birleşik Kamu İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne Karşı Çıkıyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Kütük, Tasarruf Tedbirlerine İlişkin Eleştirilerini Danıştay’da Açıkladı

Birleşik Kamu İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, Cumhurbaşkanlığı genelgesinin “Personel giderleri” ve “Personel servisi hizmetine ilişkin giderler” bölümleri hakkında Danıştay’da dava açıklarını dile getirdi.

Kamuda Tasarrufun Yine Emekçilere Yüklenmesine Karşı

Kütük, yaptığı basın açıklamasında, “Kamu tasarrufu tedbirleri açıklandı, ancak fatura yine halka ve kamu emekçilerine kesilmiştir” ifadelerini kullandı. Ayrıca, “Kamuya personel alımının emekli sayısı ile sınırlandırılması kamu hizmetlerini verilemez hale getirecektir” şeklinde eleştirilerde bulundu.

Kazanılmış Hakların Ortadan Kaldırılması

Servis araçlarının kaldırılmasıyla toplu sözleşme ile elde edilen kazanımların ortadan kaldırılacak olmasının kamuda çalışan kişiler için ayrıca bir ulaşım harcamasını ortaya çıkaracağını belirten Kütük, genelgede Anayasa’ya, kanunlara ve toplu sözleşmelere aykırı düzenlemeler olduğunu savundu.

İş Güvenliği ve Barışını Tehdit Eden Kararlar

Kütük, Kamuya personel alımının emekli sayısı ile sınırlandırılmasının kamu hizmetlerini aksatacağını, teknik ve personel yetersizliği ile karşı karşıya olan kurumların daha zor duruma düşeceğini ifade etti. Ayrıca, servis araçlarının kaldırılmasıyla çalışanların zor koşullarda daha fazla harcama yapmak zorunda kalacaklarını ve bu durumun iş güvenliği ve barışını da tehlikeye atacağını vurguladı.

Dava Süreci ve Beklentiler

Danıştay’da açılan davanın dilekçesinde, genelgenin bazı maddelerinin Anayasa’ya, kanunlara ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu belirtilerek yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi. Kamu ve bireyler açısından telafisi imkansız zararlara sebebiyet verebileceği ifade edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir