Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Biden, Çin lideri Xi Jinping hakkında ‘diktatörlerin’ yorumunu küçümsüyor

Biden, Çin lideri Xi Jinping hakkında ‘diktatörlerin’ yorumunu küçümsüyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri kıtasının üzerinde balonun tespit edilmesi, ülkenin yabancılar tarafından gözetlenmesi konusunda iki partinin de öfkesine yol açtı. Balon Carolinas kıyılarında vuruldu bir Amerikan savaş uçağı tarafından. Olayla ilgili gerilimler, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Şubat ayından bu haftaya Çin ziyaretini erteledi.

Perşembe günü Biden, casus balon olayının “biraz kafa karışıklığına neden olduğunu” söyledi, ancak Blinken’in bir sorunu olduğunu doğruladı. Çin’e başarılı yolculukburada Xi ile bir araya geldi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin iki ülke arasındaki ilişkiyi sürdürme taahhüdünü ikiye katladı.

Biden’ın “diktatör” yorumunun diplomatik ilişkilere zarar vermeyeceğini söylemesine rağmen, Çin’de huzursuzluk yaratmış görünüyor. Çin hükümeti resmi bir protesto kaydetti Perşembe günü daha erken ve ayrıca çağrıldığı bildirildi ABD’nin Pekin Büyükelçisi R. Nicholas Burns, yorum nedeniyle resmi bir kınama cezası aldı.

Daha sonra Modi ile düzenlediği basın toplantısında Biden, ABD ilişkilerinin Hindistan ile Çin’den daha dostane olduğuna inandığını, çünkü kısmen “birbirimize ezici bir saygımız var çünkü ikimiz de demokrasileriz” dedi. Hindistan, ABD’nin Çin’in küresel nüfuzunu kontrol altına alma çabalarında uzun süredir kilit bir müttefik olarak görülüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir