Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya’da Enflasyon Oranı Yüzde 2,2’ye Geriledi

Almanya’da Enflasyon Oranı Yüzde 2,2’ye Geriledi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Almanya’da Yıllık Enflasyon Yüzde 2,2’ye Düştü

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), haziran ayına ilişkin tüketici ürünleri fiyat artışlarına dair öncü verileri açıkladı. Buna göre, Almanya’da mayıs ayında yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon oranı, haziranda yüzde 2,2’ye geriledi. Bu durum, ülkede enflasyonun 2022 sonbaharındaki zirvesinden bu yana 6 puandan fazla düşmesine neden oldu.

AB Uyumlu TÜFE Yüzde 2,5 Artış Gösterdi

AB uyumlu TÜFE verilerine göre, haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,2 artış kaydedilirken yıllık bazda yüzde 2,5 yükseliş gözlendi. Ülkede gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon ise haziranda yüzde 3’ten yüzde 2,9’a geriledi.

Ifo Enstitüsü Tahminleri

Almanya’nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), ülkede enflasyonun yaz aylarında yüzde 2’nin altına düşmesini bekliyor. Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Prof. Dr. Timo Wollmershaeuser, enflasyonun yavaş düşüşünü sürdürmesiyle ağustos ayında yüzde 2 sınırının altına ineceğini öngörüyor.

ECB’nin Hedefinin Altına İnebilir

Eğer Ifo Enstitüsü tahminleri doğru çıkarsa, Almanya’da enflasyon oranı ECB’nin yüzde 2 hedefinin altına inecek. Euro Bölgesi’nde enflasyonun düşmesi beklenirken, ECB Eylül 2023’e kadar temel faiz oranlarını art arda 10 kez artırmıştı. Haziran ayında ECB, enflasyonun düşmeye devam edeceği beklentisiyle 2019’dan bu yana ilk kez faiz oranlarını düşürmüştü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir