Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Almanya Milli Futbol Takımıyla İlgili Anket Tepki Çekti

Almanya Milli Futbol Takımıyla İlgili Anket Tepki Çekti

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

WDR’nin Yayınladığı Anket Futbol Camiasında Tartışma Yarattı

‘Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (WDR) yayınlanan Sport Inside programı tarafından Almanya Milli Futbol Takımı ile ilgili yapılan anket, futbol camiasında büyük tepkilere neden oldu.

Nagelsmann: “Başlı Başına Delilik”

Ankete katılan her beş kişiden biri, Alman Milli Takımı’nda daha fazla “beyaz oyuncu” görmek istediğini belirtirken, katılımcıların yüzde 17’si ise milli takım kaptanı İlkay Gündoğan’ın Türkiye kökenli olmasını “üzücü” buldu. Bu durum başta teknik direktör Julian Nagelsmann olmak üzere futbolcuların tepkisini çekti.

Nürnberg’te Ukrayna ile oynanacak hazırlık maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Nagelsmann, “Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına delilik olduğunu düşünüyorum. Şoke oldum. Ülkedeki herkes için bir Avrupa Şampiyonası oynuyoruz. Umarım bir daha asla böyle saçma anketler okumak zorunda kalmam” dedi. Nagelsmann, bu durumu ırkçı bir tavır olarak nitelendirdi.

Kimmich: “Tamamen Irkçılık”

Alman Milli Takımı oyuncusu Joshua Kimmich de ankete tepki göstererek, bu tür durumların tamamen ırkçılık olduğunu belirtti. Kimmich, futbolun farklı milliyet ve dinleri bir araya getirdiğini vurgulayarak, “Bu, takım içinde bile hiç gündeme gelmedi. Futbolun içinde büyüyen herkes bunun tamamen saçmalık olduğunu bilir” şeklinde konuştu.

Kimmich, anketteki soruları eleştirerek futbolcuların kökenine ilişkin sorunun yanlış olduğunu ve bu tür soruların gereksiz olduğunu ifade etti.

Ankette Çıkan Diğer Sonuçlar

5 Haziran’da yayınlanacak bir belgesel için yapılan ankette ise katılımcıların yüzde 21’i, Alman Milli Takımı’nda “Geçmişte olduğu gibi daha fazla beyaz oyuncu oynasaydı daha iyi olurdu” şeklinde görüş bildirdi. Ankete katılanların yüzde 65’i ise bu ifadeye katılmadığını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir