Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. AB’den Breton, platformun dezenformasyon kodunu hendekledikten sonra Twitter’ın ‘saklanamayacağını’ söyledi – POLITICO

AB’den Breton, platformun dezenformasyon kodunu hendekledikten sonra Twitter’ın ‘saklanamayacağını’ söyledi – POLITICO

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Thierry Breton Cuma günü geç saatlerde Twitter’ın AB’nin dezenformasyon konusundaki uygulama kurallarını terk ettiğini söyledi, ancak Avrupa’nın iç pazarlar komiseri sosyal ağ devi için “yükümlülüklerin devam ettiği” konusunda ısrar etti.

Breton, “Kaçabilirsin ama saklanamazsın,” dedi. cıvıldamakElon Musk’a ait platformun, diğer büyük sosyal medya platformlarının destekleme sözü verdiği bloğun dezenformasyon kodunu bıraktığını doğruladıktan sonra.

Breton, bir şirketin yıllık gelirinin yüzde 6’sına kadar para cezalarını içeren yeni sosyal medya kuralları olan Dijital Hizmetler Yasası’na atıfta bulunarak, “Gönüllü taahhütlerin ötesinde, dezenformasyonla mücadele 25 Ağustos’tan itibaren DSA kapsamında yasal bir zorunluluk olacak” dedi.

Komiser, “Ekiplerimiz uygulamaya hazır olacak” dedi.

Dezenformasyonla ilgili uygulama kuralları, platformların siyasi reklamları izleme, dezenformasyondan para kazanmayı durdurma ve yabancılara daha fazla erişim sağlama yükümlülüklerini içeren gönüllü bir kural kitabıdır. Kurallara katılım, bu şirketlerin bazı yükümlülüklerini ayrı ve zorunlu DSA kapsamında dengelemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Twitter, DSA kapsamına giren sekiz sosyal medya platformundan biridir. Diğerleri Facebook, TikTok, YouTube, Instagram, LinkedIn, Pinterest ve Snapchat.

Breton, AB’nin içerik kurallarına uyması nedeniyle Musk’tan kişisel olarak hesap soracağına dair alenen yemin etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir