Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki Saldırılarında 17 Husi Mensubunun Ölümü

ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki Saldırılarında 17 Husi Mensubunun Ölümü

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Cenaze Töreni Düzenlendi

Husilerin kontrolündeki SABA ajansının haberine göre, ABD ve İngiltere’nin saldırılarında ölenler için cenaze töreni düzenlendi. Aralarında üst düzey komutanların da olduğu 17 Husi mensubunun toprağa verildiği belirtildi. Ölüm yerleri ve zamanları hakkında ise bilgi verilmedi.

Hudeyde Kentine Hava Saldırıları

Husilere bağlı El-Mesira kanalında yayınlanan bir haberde ise ABD ve İngiltere’nin Yemen’in Hudeyde kentine 3 hava saldırısı düzenlediği aktarıldı. Ancak, saldırılar hakkında detaylı bilgi verilmedi.

Önceki Saldırılarda 5 Ölü, 6 Yaralı

Husiler daha önce de 12 Ocak’ta ABD ve İngiltere’nin saldırılarında 5 Husi mensubunun öldüğünü, 6’sının yaralandığını duyurmuştu.

Husilerin Eylemleri ve Kızıldeniz’deki Durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı. Bu süreçte ABD güçleri, birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu. Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Refah Muhafızı Operasyonu

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

Husilere Karşı Ateş Altında

Kızıldeniz’de 31 Aralık 2023’te İsrail ile bağlantılı bir gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı. Ayrıca, Husiler 10 Ocak’ta İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu.

BM Güvenlik Konseyi’nin Kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya tarafından sunulan kararı kabul etti. Bu kararda, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının istendiği belirtildi.

Süveyş Kanalı’nın Önemi

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir